Home/12 טיפים לפתרון כל חדר בריחה
12 טיפים לפתרון כל חדר בריחה 2019-02-28T08:50:11+00:00

״12 טיפים לפתרון כל חדר בריחה״

ehudshapira
אהוד שפירא
מנהל ומקים רשת ESC

״יצירתיות מדבקת העבר אותה הלאה״ (אלברט אינשטיין)

לפני שניגש למאמר ״12 טיפים לפתרון כל חדר בריחה״ בו אתן לכם טיפים ואסביר לעומק איך צריך לגשת לכל חדר בריחה אליו אתם מגיעיםאספר למה בחרתי לפתוח דווקא עם הציטוט הזה. ההקמה של רשת חדרי הבריחה שלי בירושלים, הייתה אחד הדברים המדהימים שעשיתי בחיי.

חדר בריחה הוא לא סתם עסק או משחק עבורי, הוא מקום לביטוי היצירתיות של כל שחקן ושחקן שמגיעים לחדרי הבריחה של ESC. חדרי הבריחה שלי הם הדרך בה בחרתי להעביר הלאה כיף ויצירתיות ללקוחות שלנו.

נבחרת מנצחת

בוחרים נבחרת מנצחת - כמו בכל תחום בחיים, בשביל להצליח אתם תרצו להיות מוקפים באנשים איתם אתם מרגישים הכי בנוח שאפשר. זה לא משנה אם זאת החברה הכי טובה מהתיכון, הקולגות מהמשרד או המשפחה המורחבת, 
בשביל לצאת מחדר בריחה בפחות מ60 דקות, תצטרכו ללכת עד הסוף עם הרעיונות הכי מטורפים שלכם. תדאגו להגיע עם מישהו שיזרום איתכם על כל דבר שתציעו. כשהזמן יתחיל להיגמר חברי הקבוצה שלכם גם יהיו אלה שיעזרו לכם להישאר רגועים, לחשוב בצלילות ולצאת מנצחים מכל חדר בריחה!

הגישה הנכונה

נשארים אופטימיים - בשביל ליהנות ולהצליח בכל חדר בריחה, צריך להגיע בגישה הנכונה. לא, זה לא אומר שצריך להיות שחצנים, אבל קצת ביטחון עצמי עדיין לא הזיק לאף אחד. תגיעו אופטימיים, עם גישה חיובית למשחק ולכל חידה שתבוא. גם אם אתם נתקעים יותר זמן ממה שציפיתם באותו המקום, אל תפסיקו להיות אופטימיים, תמשיכו לנסות בשיתוף פעולה, עד שתצליחו.ֿ

תקשורת מעולה

מתקשרים אחד עם השני - תקשורת בין חברי הקבוצה היא חשובה מאוד, במיוחד אם מדובר בקבוצה עם הרבה משתתפים, מה שיכול לגרום לפעמים ל״בלאגן״ בחדר.
שימו לב שאתם מתקשרים אחד עם השני כראוי. אם יש צורך אפילו אפשר לקבוע מראש ״מנהיג״, אחד המשתתפים שינהל את המצב ברגע משבר. לרוב גם אם לא תקבעו מראש, זה פשוט יקרה מעצמו. 
״רואה, משתף״ - חוק פשוט ובסיסי בפתרון חדרי בריחה, אם ראיתם משהו מעניין, גם אם אתם לא יודעים איך זה יכול לעזור לפתור את החידה עליה אתם עובדים, תגידו בקול רם מה מצאתם, אחד החברים שלכם כבר ידע איך להשתמש במידע הזה.

התמונה הגדולה

לא מתרכזים כולם במקום אחד, ורואים את התמונה הגדולה - הטיפ הבא קריטי במיוחד למתחילים בתחום חדרי הבריחה. תופעה שאני רואה פעם אחר פעם ברשת חדרי הבריחה ESC שהקמתי בירושלים, היא חברי קבוצה שמתרכזים כולם במקום אחד ומנסים למצוא את הפתרון. רוב הפעמים הפתרון נמצא דווקא מאחוריהם, או בצד, ואם מישהו היה מתנתק לרגע מה״גוש״ שנוצר סביב החידה, וחושב על כיווני חיפוש חדשים, הם היו מצליחים. אז אם אתם רואים שכל חברים הקבוצה שלכם מסתכלים על מקום אחד, תתנתקו מהם ותחפשו את הפתרון במקום אחר, בזווית שונה. בשיטה הזאת, ההצלחה שלכם מובטחת.

לא לנחש!

לא לנחש! - חלק מהכיף של המשחק הוא להצליח לפטור ולהבין את החידה ופתרונה. אם למשל גיליתם 3 מספרים מתוך 4. ברור שאפשר לנסות את כל 10 האפשרויות של המספר האחרון. אבל עדיף לנסות ולהבין מהו המספר שחסר לכם ולא "לרמות" את החדר.

מביאים שעון יד

מביאים שעון יד - לא כל חדרי הבריחה מאשרים להיכנס עם שעון, אבל תביאו בכל זאת, תמיד כדאי שיהיה איתכם שעון יד. כשאתם יודעים כמה זמן עבר מתחילת המשחק, או מאז שהתחלתם לעבוד על רמז או חידה מסוימת, אתם הופכים ליעילים בהרבה.לזמן יש משמעות

מגיעים רבע שעה לפני הזמן - היום יום של כולנו בדרך כלל עמוס, אבל אם כבר החלטנו להשקיע וללכת לחדר בריחה, כדאי לעשות מאמץ ולהגיע לפני הזמן. ראיתי המון משתתפים שמגיעים היישר מהכבישים הפקוקים והטלפון שמצלצל ללא הפסקה, ולוקח להם יותר מדי זמן להיכנס לאווירה הקסומה והמיוחדת של חדר הבריחה. לעומת זאת, משתתפים שמגיעים לפני הזמן, זוכים לדבר עם המפעיל של חדר הבריחה, להבין את עלילת החדר טוב יותר, לשתות משקה מרענן, לגבש תוכנית פעולה וכו׳. תהיו בטוחים שכאשר השעון מתחיל לדפוק, מי שהגיע לפני הזמן בהכרח יצליח יותר.

חוקי המשחק

מקשיבים לחוקי המשחק ולהסבר של המפעיל - הטיפ הזה מתחבר מאוד לעובדה שכדאי להגיע קצת לפני הזמן לחדר הבריחה. תהיו בטוחים שמפעיל של חדר בריחה לא נמצא שם סתם ככה. מפעילי חדר בריחה הם לרוב אנשים שמאוד אוהבים חדרי בריחה, עברו הכשרה יקרה וארוכה רק בשביל שאתם תחוו את חדר הבריחה בצורה הטובה ביותר שיש. 
לכל חדר יש את החוקים שלו, מה מותר, מה אסור וכו׳, אחרי הכל מדובר במשחק ואם לא תדעו את החוקים אתם עלולים לגרום נזק לחדר עצמו או לכיף שלכם.

משתמשים ברמזים

משתמשים ברמזים שקיבלתם - אתם לא לבד, חלק מפתרון חדר בריחה הוא גם הרמזים שהמפעיל יכול לתת לכם. יש קבוצות שיזדקקו ליותר רמזים, וכאלה שיצטרכו פחות. בכל מקרה תזכרו שכשאתם פותרים חדר בריחה אתם ממש לא לבד, המפעילים שלכם נמצאים איתכם לאורך כל המשחק וזאת ממש לא בושה להשתמש ברמזים שלהם. גם אני, עם ניסיון של עשרות חדרי בריחה ברחבי הארץ ובעולם, משתמש לפעמים ברמזים ממפעיל החדר. 


לדעת לבקש רמז

לדעת לבקש רמז כשצריך - קודם כל, מתי צריך לבקש רמז?   אחרי כמה דקות בתוך חלל מסוים בו לא הצלחתם להתקדם ולמצוא שום דבר חדש וכיוון, זה הזמן לבקש רמז. חשוב שתהיה זרימה במשחק ושלא יווצר תסכול. קחו בחשבון שחדר בנוי בצורה כזו ש90% מהקבוצות יצטרכו לבקש לפחות רמז אחד.

מהירות המשחק

מהירות המשחק -  קצב המשחק חשוב מאוד מאוד! לדוגמא אין מצב להצליח לצאת מחדרי הבריחה שלנו בזמן אם תהיו אדישים. חדר בריחה זה לא מוזיאון. אם תסתובבו עם ידיים בכיסים החדר לא יפתור את עצמו! מצד שני גם היסטריה לא תעזור וככה רק תפספסו דברים שמונחים לכם מתחת לאף.

מוח ולא כוח

משתמשים במוח ולא בכוח - פתרון חדר בריחה הוא משחק שמשלב בתוכו גם פעילות גופנית, אבל בעיקר מורכב מחשיבה. אם משהו בחדר לא זז בקלות, עוד כוח זאת לא התשובה, תמשיכו לחשוב על פתרון יצירתי. בחדר הבריחה שלי ״צא מהסרט״ בירושלים, לא פעם ראיתי ילדים קטנים שפותרים חדר בריחה מהר יותר ממבוגרים, דווקא בגלל שהם רגילים להשתמש בחשיבה ובדימיון שלהם, ולא שוקלים אפילו להתשמש בכוח מוגזם.

לסיכום, חדר בריחה נועד להנאה שלנו בלבד, ולרוב אין במשחק בחדר בריחה אלמנט של תחרות. אבל בואו לא נשכח את העבודה שהמשותף לכל חדרי הבריחה בעולם, היא המטרה לפתור אותם בפחות מ60 דק. אחרי שקראתם את הטיפים האלה, תהיו בטוחים שאתם תצליחו לפתור כל חדר בריחה אליו תגיעו, וגם ליהנות ממנו!

בהצלחה!

התקשרו עכשיו